V8 SCC

V8 SCC 2021 är fullt!!!

Information

Tävlingsinformation

Det är fullt men vill du hamna på vår reservlista så skriv ett mail till info@shra-mantorp.se och berätta vem du är och vilken bil du skulle vilja delta med så hör vi av oss om det blir något återbud

————————
************************
Deltagare V8 SCC 2021
************************
————————
Startnummer 1
Peter Nilsson, Linköping
Chevrolet Nova -66
Klass 11.00-12.00
1 Peter Nilsson

Startnummer 2
Peo Jonasson, Norrköping
Chevrolet Camaro -13
Klass 12.00-13.00
2 Peo Jonasson

Startnummer 3
Göran Eriksson, Linköping
Cheva Stylemaster -46
Klass 10.00-11.00
3 Göran Eriksson

Startnummer 4
Stefan Enghart, Bankeryd
Dodge Club Coupé -48
Klass 10.00-11.00
4 Stefan Enghart

Startnummer 5
Christer Danielsson, Fornåsa
Chevrolet Chevelle -70
Klass 13.00-
5 Christer Danielsson

Startnummer 7
Fredrik Edlund, Norrköping
Chevrolet Camaro -68
Klass 11.00-12.00
nr 7 fredrik edlund

Startnummer 8
Tuomo Rautio, Motala
Chevrolet Nova -70
Klass 12.00-13.00
8 Tuomo Rautio

Startnummer 10
Christer Mahrs, Åby
Chevrolet Camaro Z28 -69
Klass 11.00-12.00
10 Christer Mahrs

Startnummer 11
Emil Friberg, Motala
Chevelle -65
Klass 8.50-10.00
11 Emil Friberg

Startnummer 12
Elin Ragnebro, Eskilstuna
Plymouth Barracuda -68
Klass 11.00-12.00
nr 12 elin ragnebro

Startnummer 13
Johan Karlsson, Kvicksund
T23 Hotrod -08
Klass 10.00-11.00
13 Johan Karlsson

Startnummer 14
Magnus Rosenstam, Skänninge
Chevrolet Nova -72
Klass 10.00-11.00
14 Magnus Rosenstam

Startnummer 15
Klas Johansson, Månsarp
Plymouth Belvedere -64
Klass 12.00-13.00
15 Klas Johansson

Startnummer 17
Roger Stjernberg, Väderstad
Ford Mustang -70
Klass 12.00-13.00
17 Roger Stjernberg

Startnummer 18
Bosse Stenhammar, Huskvarna
Chevrolet Camaro -73
Klass 10.00-11.00
18 Bo Stenhammar

Startnummer 21
Tommy Orest, Åby
Chevrolet Corvette -69
Klass 10.00-11.00
21 Tommy Orest

Startnummer 22
Thomas Bengtsson, Sjömarken
Chevrolet Nova -67
Klass 8.50-10.00
22 Thomas Bengtsson

Startnummer 23
Pontus Karlsson, Tungelsta
Ford -07
Klass 10.00-11.00
23 Pontus Karlsson

Startnummer 26
Jonas Klasson, Linköping
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
26 Jonas Klasson

Startnummer 27
Patrik Johannesson, Linköping
Chevrolet Camaro -10
Klass 11.00-12.00
27 Patrik Johannesson

Startnummer 28
Tomas Rydberg, Ludvika
Chevrolet Nova -73
Klass 12.00-13.00
28 Tomas Rydberg

Startnummer 29
Grek-Åke Landsberg, Mellösa
Plymouth RR -68
Klass 10.00-11.00
29 Michael Landsberg

Startnummer 30
Alexander Rundqvist, Åby
Chevrolet Nova -68
Klass 13.00-
30 Alexander Rundqvist

Startnummer 32
Peter Karnevik, Vreta Kloster
Chevrolet Camaro -78
Klass 11.00-12.00
32 Peter Karnevik

Startnummer 34
Henke Larsson, Mantorp
Camaro gul
Klass 12.00-13.00
34 Henrik Larsson

Startnummer 35
Peter Skippari, Norrköping
Plymouth Satellite -60
Klass 12.00-13.00
Peter Skippari

Startnummer 36
Sören Jensen, Köpenhamn Danmark
Chevrolet Nova -73
Klass 10.00-11.00
36 Sören Jensen

Startnummer 37
Ken Johansson, Hallabro
Chevrolet Nova -65
Klass 10.00-11.00
37 Ken Johansson

Startnummer 38
Jens Jarehall, Norrköping
Dodge Dart GTS -69
Klass 12.00-13.00
38 Jens Jarehall

Startnummer 39
Karl-Erik Andersson, Mönsterås
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
nr 39 Karl erik andersson

Startnummer 41
Rickard Andersson, Husby-Rekarne
Chevrolet Camaro -78
Klass 12.00-13.00
41 Rickard Andersson

Startnummer 42
Magnus Johansson, Motala
Chevrolet Chevelle -68
Klass 11.00-12.00
42 Magnus Johansson

Startnummer 44
Claes Andersson, Väderstad
Chevrolet Bel Air -55
Klass 12.00-13.00
44 Claes Andersson

Startnummer 45
Wilhelm Österberg, Kristdala
Chevrolet Camaro -68
Klass 12.00-13.00
45 Wilhelm Österberg

Startnummer 46
Tom Rehn, Nyköping
Chevrlet 150 ser -56
Klass 12.00-13.00
46 Tom Rehn

Startnummer 50
Per-Åke Karlsson, Norrköping
Chevrolet Chevelle -71
Klass 11.00-12.00
PerÅke Karlsson

Startnummer 51
Emil Ekberg, Ödskölt
Chevrolet Impala -66
Klass 12.00-13.00
Emil Ekberg

Startnummer 52
Janne Blomé, Svärtinge
Volvo PV Sport 3.4 -65
Klass 10.00-11.00
52 Janne Blome

Startnummer 53
Gerd Eklund, Västerås
Plymouth Satellite 67
Klass 10.00-11.00
53 Gerd Eklund

Startnummer 54
Nick Eklund, Västerås
Plymouth Barracuda -67
Klass 10.00-11.00
54 Nick Eklund

Startnummer 55
Peter Brage, Motala
Chevrolet Camaro -70
Klass 10.00-11.00
55 Peter Brage

Startnummer 56
Jerry Gamelius, Motala
Plymouth Cuda -70
Klass 8.50-10.00
56 Jerry Gamelius

Startnummer 57
Mats Sågensjö, Norsholm
Chevrolet Bel Air -57
Klass 13.00-
57 Mats Sågensjö

Startnummer 58
Thord Andersson, Motala
Chevrolet Bel Air, 1957
Klass 12,00-13,00
Thord Andersson

Startnummer 59
Hasse Davidsson, Gästrike-Hammarby
AMC Gremlin -70
Klass 11.00-12.00
Hasse Davidsson

Startnummer 60
Sara Wallman, Ringarum
Chevrolet Corvette -09
Klass 12.00-13.00
60 Sara Wallman

Startnummer 63
Thomas Brolin, Norrköping
Plymouth Roadrunner -68
Klass 10.00-11.00
63 Thomas Brolin

Startnummer 64
Hans Löfgren, Trosa
Shelby GT 500 -11
Klass 12.00-13.00
64 Hans Löfgren

Startnummer 65
William Palm, Eskilstuna
Pontiac Firebird -68
Klass 13.00-
65 William Palm

Startnummer 66
Marie-Louise Valdekvist, Skänninge
Chevrolet Chevelle -66
Klass 11.00-12.00
66 Marie Louse Valdekvist

Startnummer 67
Danny Christensen, Vårgårda
Dodge Coronet R/T -68
Klass 12.00-13.00
67 Danny Christensen

Startnummer 68
Christian Damgaard, Hedehusende Danmark
Chevrolet Chevelle -69
Klass 10.00-11.00
68 Christian Damgaard

Startnummer 69
Robert Carlsson, Kvicksund
Chevrolet Corvette -90
Klass 13.00-
69 Robert Carlsson

Startnummer 70
Sebastian Sundin, Borås
Buick GS -71
Klass 10.00-11.00
70 Sebastian Sundin

Startnummer 71
Pontus Carlsson, Motala
Olds Cutlass -65
Klass 11.00-12.00
71 Pontus Carlsson

Startnummer 72
Peter Perlman, Norrköping
Chevrolet Monte Carlo -71
Klass 12.00-13.00
72 Peter Perlman

Startnummer 74
Pelle Löfsved, Norrköping
Chevrolet Vega -73
Klass 13.00-
74 Pelle Löfsved

Startnummer 75
Niklas Johansson, Taberg
Plymouth Valiant Signet -65
Klass 11.00-12.00
75 Niklas Johasson

Startnummer 77
Niels Mortensen, Tune Danmark
Chevrolet Camaro -72
Klass 8.50-10.00
77 Niels Mortensen

Startnummer 78
Johan Wikberg, Bottnaryd
Plymouth Sport Fury -64
Klass 13.00-
78 Johan Wikberg

Startnummer 79
Jan Andersson, Linköping
Charger -69
Klass 11.00-12.00
Jan Andersson

Startnummer 80
Roger Rudenbrandt, Sandhult
Dodge Charger -68
Klass 11.00-12.00
bild saknas

Startnummer 81
Din-Din Schmidt, Motala
Chevy/Willis -60/41
Klass 12.00-13.00
81 Din Din Schmidt

Startnummer 82
Hans Persson, Sandviken
Chevrolet Chevelle -69
Klass 10.00-11.00
bild saknas

Startnummer 83
Rene Poulsen, Valby Danmark
Chevrolet Chevelle -70
Klass 11.00-12.00
IMG_1123

Startnummer 84
Henning Thygesen, Stenlöse Danmark
Chevrolet Camaro -69
Klass 13.00-
IMG_4342

Startnummer 85
Stefan Gustafsson, Linköping
Chevrolet C-10 -74
Klass13.00-
85 Stefan Gustafsson

Startnummer 86
Johnnie Durgin, Farsta
Chevrolet Nova -71
Klass 8.50-10.00
86 Jonnie Durgin

Startnummer 87
Nicklas Alvarsson, Mjölby
Chevrolet Chevelle -72
Klass 13.00-
87 Nicklas Alvarsson

Startnummer 88
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Camaro -71
Klass 12.00-13.00
88 Markus Eriksson

Startnummer 89
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Bel Air -56
Klass 12.00-13.00
89 Markus Eriksson

Startnummer 91
Mats ”Grävarn” Jansson, Fjugesta
Chevrolet C10 -77
Klass 8.50-10.00
91 Mats Jansson

Startnummer 92
Roy Engdahl, Norrahammar
Chevrolet C-10 -85
Klass 13.00-
92 Roy Engdahl

Startnummer 93
Kari Martikainen, Torshälla
Amerikansk raggarpråm, gammal
Klass 10.00.11.00
93 Kari Martikainen

Startnummer 94
Roger Gustafsson, Västervik
Camaro -13
Klass 11.00-12.00
94 Roger Gustafsson

Startnummer 95
Lasse Forsström, Vetlanda
Camaro -67
Klass TBD
98 Lasse Forsström

Startnummer 96
Linus Ekdahl Andreasson, Norrköping
Buick Skylark -65
Klass 10.00-11.00
96 Linus Ekdahl Andreasson

Startnummer 97
Thomas Nordenson, Linköping
Chevelle -65
Klass 13.00-
97 Thomas Nordenson

Startnummer 98
Peter Nylén, Bälinge
Pontiac Le Mans -66
Klass 12.00-13.00
98 Peter Nylen

Startnummer 99
Robert Andersson, Nora
Pontiac Firebird -72
Klass 11.00-12.00
99 Robert Andersson

Startnummer 100
Tor-Björn Pettersson, Linköping
Chevrolet Corvette -74
Klass 13.00-
100 Torbjörn Pettersson

Startnummer 101
Anders Hallgren
El Camino
bild saknas

Startnummer 102
Mats Edholm, Bandhagen
Nova SS -66
Klass 12.00-13.00
102 Mats Edholm

Startnummer 103
Mattias Wulcan, Linköping
Chevrolet
Klass 10.00-11.00
103 Mattias Wulcan

Startnummer 104
Anders Johansson, Södra Vi
Valle -64
Klass 10.00-11.00
104 Anders Johansson

Startnummer 105
Marcus Palnér, Järfälla
Dodge Charger -70
Klass 11.00-12.00
bild saknas

Startnummer 106
Peter Bjersbo, Åkersberga
Chevrolet Nova -72
Klass 8,50-10,00
106 Peter Bjersbo

Startnummer 107
Robert Lund, Mantorp
Chevrolet Chevelle -65
Klass 10.00-11.00
nr 107 robert Lund

Startnummer 108
Roine Kjellqvist, Uppsala
Chevrolet Chevelle -71
Klass 8.50-10.00
bild saknas

Startnummer 109
Jens Stjernberg, Väderstad
Chevrolet Camaro -84
Klass 12.00-13.00
109 Jens Stjernberg

Startnummer 110
Magnus Kinnå, Norrköping
Chevrolet Corvette -69
Klass 11.00-12.00
110 Magnus Kinnå

Startnummer 112
Mimmi Carlsson, Norrköping
Duster -75
Klass 10.00-11.00
Mimmi Karlsson

Startnummer 114
Torbjörn Norman, Åtvidaberg
Chevrolet Chevelle -70
Klass 8.50-10.00
114 Tobbe Norman

Startnummer 115
Rene Scholtz, Danmark
Chevrolet Camaro -69
Klass 8.50-10.00
bild saknas

Startnummer 116
Peter Davis, Linköping
Chevrolet Chevelle -70
Klass 12.00-13.00
116 Peter Davis

Startnummer 117
Linus Mahrs, Kimstad
Chevrolet El Camino -66
Klass 10.00-11.00
117 Linus Mahrs

Startnummer 121
Stefan Breiner, Skärblacka
Plymouth GTX -70
Klass 10.00-11.00
121 Stefan Breiner

Startnummer 122
Ronnie Gustavsson, Gamleby
Chevelle -70
Klass 11.00-12.00
122 Ronnie Gustavsson

Startnummer 123
Lasse Ekelund, Jönköping
Chevrolet 210 -57
Klass 11.00-12.00
123 Lasse Ekelund

Startnummer 124
Niklas Wikander, Borås
Pontiac Trans Am -94
Klass 12.00-13.00
124 Niklas Wikander

Startnummer 125
Johan Carlsson, Eskilstuna
A-For 5w Coupé -29
Klass 8.50-10.00
Johan Carlsson

————————
************************
Deltagare V8 SCC 2020
************************
————————

Anmälda ekipage 2020
Startnummer 1
Peter Nilsson, Linköping
Chevrolet Nova -66
Klass 11.00-12.00
Peter Nilsson

Startnummer 3
Göran Eriksson, Fornåsa
Chevrolet Stylemaster -46
Klass 10.00-11.00
nr 3 göran eriksson

Startnummer 4
Stefan Enghart, Bankeryd
Dodge Club Coupé -48
Klass 11.00-12.00
Stefan Enghart

Startnummer 6
Dan Ljungberg, Jönköping
Chevrolet Camaro -69
Klass 13.00-
Dan Ljungberg

Startnummer 7
Fredrik Edlund, Norrköping
Chevrolet Camaro -68
Klass 10.00-11.00
nr 7 fredrik edlund

Startnummer 8
Tuomo Rautio, Motala
Chevrolet Nova -70
Klass 12.00-13.00
Tuomo Rautio

Startnummer 9
Andreas Nilsson, Boxholm
Pontiac Firebird -67
Klass 13.00-
nr 9 andreas nilsson

Startnummer 10
Christer Mahrs, Åby
Chevrolet Camaro -69
Klass 11.00-12.00
Christer Mahrs

Startnummer 11
Janne Andersson, Linköping
Bremers Ford -65
Klass 13.00-

Startnummer 12
Elin Ragnebro, Eskilstuna
Plymouth Barracuda -68
Klass 11.00-12.00
nr 12 elin ragnebro

Startnummer 13
Johan Karlsson, Kvicksund
Hotrod T-23 -08
Klass 10.00-11.00
Johan Karlsson

Startnummer 16
Nicklas Wallinder, Motala
Pontiac GTO -71
Klass 12.00-13.00
Nicklas Wallinder

Startnummer 18
Bo Stenhammar, Huskvarna
Chevrolet Camaro -73
Klass 10.00-11.00
Bo Stenhammar

Startnummer 20
Lenny Eklund, Åby
Ford Slantback -37
Klass 13.00-
Lenny Eklund

Startnummer 21
Tommy Orest, Åbi
Chevrolet Corvette -69
Klass 10.00-11.00
Tommy Orest

Startnummer 22
Thomas Bengtsson, Borås
Chevrolet Nova -67
Klass 8.50-10.00
Thomas Bengtsson

Startnummer 23
Pontus Karlsson, Tungelsta
Ford 4-dörrars -32
Klass 12.00-13.00
Pontus Karlsson

Startnummer 24
Kai Svensson, Ed
Chevrolet Caprice LSA -65
Klass 12.00-13.00
Kai Svensson

Startnummer 26
Jonas Klasson, Linköping
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
Jonas Claesson

Startnummer 27
Patrik Johannesson, Linköping
Chevrolet Camaro -10
Klass 12.00-13.00
Patrik Johannesson

Startnummer 31
Mikael Kvarnström, Mariestad
Dodge Challenger -70
Klass 11.00-12.00
Mikael Kvarnström

Startnummer 32
Peter Karnevik, Vreta Kloster
Chevrolet Camaro -78
Klass 12.00-13.00
peter karnevik

Startnummer 33
Anton Snarberg, Habo
Chevrolet Nova -73
Klass 12.00-13.00
Anton Snarberg

Startnummer 34
Henrik Larsson, Mantorp
Chevrolet Camaro -68
Klass 12.00-13.00
Henke Larsson

Startnummer 36
Rasmus Jonsson, Bankeryd
Chevrolet Nova -72
Klass 13.00-
Rasmus Jonsson

Startnummer 37
Ken Johansson, Hallabro
Chevrolet Nova -65
Klass 12.00-13.00
Ken Johansson

Startnummer 38
Jens Jarehall, Norrköping
Dodge Dart GTS -69
Klass 12.00-13.00
Jens Jarehall

Startnummer 39
Karl-Erik Andersson, Mönsterås
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
nr 39 Karl erik andersson

Startnummer 41
Rickard Andersson, Husby-Rekarne
Chevrolet Corvette C3 -73
Klass 13.00-
Rickarfd Andersson

Startnummer 42
Magnus Johansson, Motala
Chevrolet Chevelle -68
Klass 11,00-12,00
Magnus Johansson

Startnummer 43
Peter Thomasson, Norrköping
Chevrolet Chevelle -70
Klass 11.00-12.00
Peter Thomasson

Startnummer 46
Tom Rehn, Nyköping
Chevrolet -56
Klass 12.00-13.00
Tom Rehn

Startnummer 50
Per-Åke Karlsson, Norrköping
Chevrolet Chevelle -71
Klass 12.00-13.00
PerÅke Karlsson

Startnummer 51
Emil Ekberg, Ödskölt
Chevrolet Impala -66
Klass 12.00-13.00
Emil Ekberg

Startnummer 53
Gerd Eklund, Västerås
Plymouth Satellite -67
Klass 10.00-11.00
Gerd Eklund

Startnummer 54
Nick Eklund, Västerås
Plymouth Barraccuda -67
Klass 10.00-11.00
Nick Eklund

Startnummer 55
Tomas Rydberg, Ludvika
Chevrolet Nova -73
Klass 12.00-13.00
Tomas Rydberg

Startnummer 56
Jerry Gamelius, Motala
Plymouth Cuda -70
Klass 8.50-10.00
Jerry Gamelius

Startnummer 57
Mats Sågensjö, Norsholm
Chevrolet Bel Air -57
Klass 13.00-
Mats Sågensjö

Startnummer 58
Thord Andersson, Motala
Chevrolet Bel Air, 1957
Klass 12,00-13,00
Thord Andersson

Startnummer 59
Hasse Davidsson, Gästrike-Hammarby
AMC Gremlin -70
Klass 11.00-12.00
Hasse Davidsson

Startnummer 60
Sara Wallman, Ringarum
Chevrolet El Camino -71
Klass 13.00-
Sara Wallman

Startnummer 62
Markus Josefsson, Fjugesta
Chevrolet Chevelle -70
Klass 8.50-10.00
Markus Josefsson

Startnummer 63
Thomas Brolin, Norrköping
Plymouth Roadrunner -68
Klass 10.00-11.00
Thomas Brolin

Startnummer 64
Hans Löfgren, Segeltorp
Ford Shelby GT 500 -11
Klass 13.00-
Hans Löfgren

Startnummer 65
Wilhelm Österberg, Kristdala
Chevrolet Camaro -68
Klass 13.00-
Wilhelm Österberg

Startnummer 66
Marie-Louise Valdekvist, Skänninge
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 12,00-13,00
Marie-Louise Valdekvist

Startnummer 69
Robert Carlsson, Kvicksund
Chevrolet Corvette -90
Klass 13.00-
Robert Carlsson

Startnummer 71
Pontus Carlsson, Motala
Oldsmobile Cutlass -65
Klass 11.00-12.00
Pontus Carlsson

Startnummer 73
Lars Närkander, Mantorp
Chevrolet Camaro -73
Klass 12.00-13.00
Lars Närkander

Startnummer 87
Niklas Alvarsson, Mjölby
Chevrolet Chevelle -72
Klass 13.00-
Niklas Alvarsson

Startnummer 88
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Camaro -71
Klass 12.00-13.00
nr 88 Markus Eriksson

Startnummer 94
Roger Gustafsson, Västervik
Chevrolet Camaro -13
Klass 11.00-12.00
Roger Gustafsson 94

Startnummer 100
Torbjörn Pettersson, Linköping
Chevrolet Corvette -74
Klass 13.00-
Torbjörn Pettersson

Startnummer 104
Anders Johansson, Södra Vi
Valiant -64
Klass 11.00-12.00
Anders Johansson

Startnummer 107
Robert Lund, Mantorp
Chevrolet Chevelle -65
Klass 10.00-11.00
Robert Lund

Startnummer 109
Jens Stjernberg, Väderstad
Chevrolet Camaro -84
Klass 13.00-
Jens Stjernberg

Startnummer 110
Magnus Kinnå, Norrköping
Chevrolet Corvette -69
Klass 12.00-13.00
Magnus Kinnå

Startnummer 112
Mimmi Carlsson, Norrköping
Plymouth Duster -75
Klass 10.00-11.00
Mimmi Karlsson

Startnummer 116
Peter Davis, Linköping
Chevrolet Chevelle SS -70
Klass 12.00-13.00
nr 116 peter davis

Startnummer 117
Linus Mahrs, Kimstad
Chevrolet El Camino -66
Klass 11.00-12.00
Linus Mahrs

Startnummer 121
Stefan Breiner, Skärblacka
Plymouth GTX -70
Klass 11.00-12.00
Stefan Breiner

Startnummer 122
Ronnie Gustavsson, Kimstad
Chevrolet Chevelle -70
Klass 11.00-12.00
nr 122 ronnie gustavsson

Startnummer 123
Lasse Ekelund, Jönköping
Chevrolet 210 -57
Klass 12.00-13.00
Lasse Ekelund

Startnummer 125
Johan Carlsson, Eskilstuna
Ford 5w Coupé -29
Klass 10.00-11.00
Johan Carlsson

Startnummer 150
Micke Lindberg, Västra Harg
Chevrolet Camaro -70
Klass 11.00-12.00
micke lindberg

————————
————————
————————

Anmälda ekipage 2019

Startnummer 1
Peter Nilsson, Linköping
Chevrolet Nova -66
Klass 10.00-11.00
nr 1 Peter Nilsson

Startnummer 3
Göran Eriksson, Fornåsa
Chevrolet Stylemaster -46
Klass 10.00-11.00
nr 3 göran eriksson

Startnummer 4
Stefan Enghart, Bankeryd
Dodge Club Coupe
Klass 11.00-12.00
nr 4 stefan enghart

Startnummer 5
Christer Danielsson, Motala
Chevrolet Chevelle -70
Klass 13.00-
nr 5 Christer Danielsson

Startnummer 6
Dan Ljungberg, Jönköping
Chevrolet Camaro -69
Klass 13.00-
nr 6 dan ljungberg

Startnummer 7
Fredrik Edlund, Norrköping
Chevrolet Camaro -68
Klass 11.00-12.00
nr 7 fredrik edlund

Startnummer 9
Andreas Nilsson, Boxholm
Pontiac Firebird -67
Klass 13.00-
nr 9 andreas nilsson

Startnummer 10
Christer Mahrs, Åby
Chevrolet Nova -65
Klass 8.50-10.00
nr 10 christer mahrs

Startnummer 11
Emil Friberg, Motala
Chevrolet Impala -64
Klass 12.00-13.00
nr 11 Emil Friberg

Startnummer 12
Elin Ragnebro, Eskilstuna
Plymouth Barracuda -68
Klass 11.00-12.00
nr 12 elin ragnebro

Startnummer 16
Nicklas Wallinder, Motala
Pontiac GTO -71
Klass 12.00-13.00
nr 16 nicklas wallinder

Startnummer 17
Roger Stjernberg, Väderstad
Ford Mustang -70
Klass 13.00-
nr 17 roger stjernberg

Startnummer 21
Tommy Orest, Åbi
Chevrolet Corvette -69
Klass 10.00-11.00
nr 21 tommy orest

Startnummer 22
Thomas Bengtsson, Borås
Chevrolet Nova -67
Klass 8.50-10.00
nr 22 thomas bengtsson

Startnummer 25
Adam Andersson, Färjestaden
Chevrolet Nova -66
Klass 8.50-10.00
nr 25 adam andersson

Startnummer 26
Jonas Klasson, Linköping
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
nr 26 jonas klasson

Startnummer 27
Patrik Johannesson, Linköping
Chevrolet Camaro -10
Klass 12.00-13.00
nr 27 patrik johannesson

Startnummer 28
Tomas Rydberg, Ludvika
Chevrolet Skräcknova -73
Klass 12.00-13.00
nr 28 tomas rydberg

Startnummer 29
Grek-Åke Landsberg, Mellösa
Plymouth Roadrunner -68
Klass 11.00-12.00
nr 29 grek-åke landsberg

Startnummer 30
Christer Tolf, Linköping
Ford Mustang GT 500 -11
Klass 12.00-13.00
oznor

Startnummer 34
Henrik Larsson, Mantorp
Chevrolet Camaro -68
Klass 11.00-12.00
nr 34 henke larsson

Startnummer 35
Peter Skippari, Vikbolandet
Plymouth Satellite -66
Klass 12,00-13,00
Peter Skippari

Startnummer 39
Karl-Erik Andersson, Mönsterås
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
nr 39 Karl erik andersson

Startnummer 40
Stefan Spång, Eskilstuna
Chevrolet Chevelle -69
Klass 10.00-11.00
nr 40 stefan spång

Startnummer 42
Magnus Johansson, Motala
Chevrolet Chevelle -68
Klass 11,00-12,00
Magnus Johansson

Startnummer 44
Claes Andersson, Väderstad
Chevrolet, 1955
Klass 12.00-13.00
bild saknas

Startnummer 45
Peter Hallin, Motala
Dodge Challenger, -70
Klass 2.00-13.00
nr 45 peter hallin

Startnummer 48
Richard Wärnå, Vårgårda
Pontiac LeMans -72
Klass 12.00-13.00
nr 48 richard wärnå

Startnummer 49
Peter Anerland, Grimslöv
Chevrolet Camaro Z28 -87
Klass 12.00-13.00
dav

Startnummer 52
Janne Blomé, Svärtinge
Volvo PV Sport -53
Klass 10.00-11.00
nr 52 janne blome

Startnummer 56
Jerry Gamelius, Motala
Plymouth Cuda -70
Klass 10.00-11.00
nr 56 jerry gamelius

Startnummer 58
Thord Andersson, Motala
Chevrolet Bel Air -57
Klass 12.00-13.00
bild saknas

Startnummer 61
Tomas Pettersson, Vadstena
Chevrolet Impala -65
Klass 12.00-13.00
nr 61 tomas pettersson

Startnummer 62
Markus Josefsson, Fjugesta
Chevrolet Chevelle -70
Klass 8,50-10,00
Markus Josefsson

Startnummer 63
Thomas Brolin, Norrköping
Plymouth Roadrunner -68
Klass 11.00-12.00
nr 63 thomas brolin

Startnummer 64
Hans Löfgren, Segeltorp
Ford Mustang Shelby GT 500 -11
Klass 13.00-
nr 64 hans löfgren

Startnummer 66
Marie-Louise Valdekvist, Skänninge
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 12,00-13,00
Marie-Louise Valdekvist

Startnummer 69
Robert Carlsson, Kvicksund
Chevrolet Corvette -90
Klass 13.00-
nr 69 robert carlsson

Startnummer 70
Daniel Banck, Linköping
Chevrolet 210 -56
Klass 11.00-12.00
nr 70 daniel banck

Startnummer 71
Pontus Carlsson, Motala
Oldsmobile Cutlass -65
Klass 11.00-12.00
Pontus Carlsson

Startnummer 76
Steven Wärnå, Bollebygd
Chevrolet Chevelle -69
Klass 12.00-13.00
Steven Wärnå

Startnummer 79
Jan Andersson, Linköping
Dodge Charger -69
Klass 11.00-12.00
nr 79 Jan andersson

Startnummer 87
Nicklas Alvarsson, Mjölby
Chevrolet Chevelle -72
Klass 13,00-
Niklas Alvarsson

Startnummer 88
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Camaro -71
Klass 12,00-13,00
nr 88 Markus Eriksson

Startnummer 91
Jonta Hänninen, Eskilstuna
Dodge Coronet 500 -66
Klass 11.00-12.00
nr 91 Jonta Hänninen

Startnummer 95
Nicklas Berglund, Habo
Ford Shelby GT 500 -07
Klass 12.00-13.00
nr 95 nicklas berglund

Startnummer 100
Torbjörn Pettersson, Åtvidaberg
Chevrolet Corvette C3 -74
Klass 13.00-
nr 100 torbjörn pettersson

Startnummer 104
Anders Johansson, Södra Vi
Chevrolet Corvette -16
Klass 11.00-12.00
nr 104 anders johansson

Startnummer 105
Peter Brage, Motala
Chevrolet Camaro -70
Klass 11.00-12.00
nr 106 peter brage

Startnummer 106
Jerry Gren, Motala
Chevrolet Corvette -92
Klass 10.00-11.00
nr 106 jerry gren

Startnummer 107
Robert Lund, Mantorp
Chevrolet Chevelle -65
Klass 10.00-11.00
nr 107 robert Lund

Startnummer 108
Göran Mood, Grebo
Plymouth Duster -70
Klass 13.00-
nr 108 göran mood

Startnummer 109
Jens Stjernberg, Väderstad
Chevrolet Camaro -84
Klass 13.00-
nr 109 jens stjernberg

Startnummer 110
Magnus Kinnå, Norrköping
Chevrolet Corvette -69
Klass 11.00-12.00
nr 110 magnus kinnå

Startnummer 111
Mikael Holmfeldt, Ringarum
Chevrolet El Camino -71
Klass 13.00-
nr 111 mikael holmfeldt

Startnummer 112
Max-Ove Ringstrand, Åby
Chevrolet Corvette C5 -01
Klass 13.00-
nr 112 maxove ringstrand

Startnummer 113
Robert Andersson, Nora
Pontiac Firebird -72
Klass 12.00-13.00
nr 113 robert andersson

Startnummer 114
Janne Koivo, Hillared
Chevrolet Camaro -71
Klass 12.00-13.00
nr 114 janne koivo

Startnummer 115
Markus Ericsson, Motala
Chevrolet Bel Air -56
Klass 13.00-
cof

Startnummer 116
Peter Davis, Linköping
Chevrolet Chevelle SS -70
Klass 12.00-13.00
nr 116 peter davis

Startnummer 117
Linus Mahrs, Kimstad
Chevrolet El Camino -66
Klass 11.00-12.00
nr 117 linus mahrs

Startnummer 118
Tom Nordh, Oskarshamn
Chevrolet Chevelle Malibu SS -65
Klass 12.00-13.00
nr118 tom nordh

Startnummer 119
Peter Laufer, Torshälla
Chrysler 300 -71
Klass 10.00-11.00
nr 119 peter laufer

Startnummer 120
Jesper Birberg, Linköping
Dodge Dart GT -67
Klass 12.00-13.00
nr 120 jesper birberg

Startnummer 121
Stefan Breiner, Skärblacka
Plymouth GTX -70
Klass 11.00-12.00
nr 121 stefan breiner

Startnummer 122
Ronnie Gustavsson, Kimstad
Chevrolet Chevelle -70
Klass11.00-12.00
nr 122 ronnie gustavsson

Startnummer 123
Lasse Ekelund, Jönköping
Chevrolet 210 -57
Klass 12.00-13.00
Lasse ekelund

Startnummer 124
Niklas Wikander, Borås
Pontiac Firebird TransAm -94
Klass 12.00-13.00
Niklas Wikander

Startnummer 125
Johan Carlsson, Eskilstuna
A-ford -29
Klass 10.00-11.00
Johan Carlsson

——————————————
******************************************
——————————————
******************************************
——————————————

Deltagande ekipage 2018

Startnummer 1
Peter Nilsson, Linköping
Chevrolet Camaro 1969
Klass 8,50-10,00
Peter Nilsson

Startnummer 2
Peo Jonasson, Norrköping
Chevrolet Camaro, 2013
Klass 12,00-13,00
Peo Jonasson

Startnummer 3
Göran ”Lingon” Eriksson, Fornåsa
Chevrolet Stylemaster 1946 (containern) motor 496 + lustgas
Klass 10,00-11,00
Göran Eriksson

Startnummer 4
Stefan Enghart, Bankeryd
1948 Dodge Club Coupe
Drivlina: Dodge 360+ TF727 och en Cheva 10-bult axel
Bästa tid: 10.55
Klass 10,00-11,00
Stefan Enghart

Startnummer 5
Christer Danielsson, Motala
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 12,00-13,00
Christer Danielsson

Startnummer 6
Dan Ljungberg, Ekeberg
Chevrolet Camaro 1969
Klass 13,00-
Dan Ljungberg

Startnummer 7
Fredrik Edlund, Norrköping
Chevrolet Camaro 1968
Klass 11,00-12,00
Fredrik Edlund

Startnummer 8
Kenneth Strömberg, Östra Ryd
Chevrolet Camaro 1971
Klass 13,00-
Kenneth Strömberg

Startnummer 9
Andreas Nilsson, Boxholm
Pontiac Firebird, 1967
Klass 12,00-13,00
AndreasNilsson

Startnummer 10
Christer Mahrs, Åby
Chevrolet El Camino 1966
Klass 11,00-12,00
Christer Mahrs

Startnummer 11
Emil Friberg, Motala
Chevrolet Impala 1964
Klass 13,00-
Emil Friberg

Startnummer 12
Elin Ragnebro, Eskilstuna
Plymouth Barracuda 1968
Klass 12,00-13,00
Elin Ragnebro

Startnummer 13
Gasen och Chrille, Bro
Camaro Ice Monster 1970
Klass 12,00-13,00
Ice Monster 3

Startnummer 14
Fredrik Holmlund, Sturefors
Chevrolet Chevelle 1970
Klass 11,00-12,00
Fredrik Holmlund

Startnummer 15
Klas Johansson, Månsarp
Plymouth Belvedere, 1964
Klass 12,00-13,00
Klas Johansson

Startnummer 16
Niklas Wallinder, Motala
Pontiac GTO, 1971
Klass 12,00-13,00
Nicklas Wallinder

Startnummer 17
Roger Stjernberg, Väderstad
Ford Mustang, 1970
Klass 13,00-
Roger Stjernberg

Startnummer 18
Bo Stenhammar, Huskvarna
Chevrolet Camaro, 1973
Klass 10,00-11,00
Bo Stenhammar

Startnummer 19
Tommy Helander, Kristdala
Chevrolet Camaro, 1969
Klass 12,00-13,00
Tommy Helander

Startnummer 20
Magnus Rosenstam, Skänninge
Chevrolet Silverado, 1988
Klass 11,00-12,00
Magnus Rosenstam

Startnummer 21
Tommy Orest, Åby
Chevrolet Corvette 1969
Klass 10,00-11,00
Tommy Orest

Startnummer 22
Thomas Bengtsson, Sjömarken
Chevrolet Nova, 1967
Klass 8,50-10,00
Thomas Bengtsson

Startnummer 23
Kari Martikainen, Torshälla
Chevrolet Biscayne, 1964
Klass 13,00-
Kari Martikainen

Startnummer 24
Kalle Strand, Katrineholm
Chevrolet Impala, 1966
Klass 11,00-12,00
Kalle Strand

Startnummer 25
Adam Andersson, Färjestaden
Chevrolet Nova, 1966
Klass 8,50-10,00
Adam Andersson

Startnummer 26
Jonas Klasson, Linköping
Chevrolet Nova, 1969
Klass 10,00-11,00
Jonas Klasson

Startnummer 27
Patrik Johannesson, Linköping
Chevrolet Chevelle, 1965
Klass 10,00-11,00
Patrik Johannesson

Startnummer 28
Tomas Rydberg, Ludvika
Chevrolet Nova, 1973
Klass 12,00-13,00
Tomas Rydberg

Startnummer 29
Mikael Landsberg, Mellösa
Plymouth 1968
Klass 11,00-12,00
Michael Landsberg

Startnummer 30
Christer Tolf, Linköping
Chevrolet Corvette, 1992
Klass 11,00-12,00
Christer Tolf

Startnummer 31
Pontus Karlsson, Tungelsta
Chevrolet Chevelle SS 396, 1968
Klass 12,00-13,00
Pontus Karlsson

Startnummer 32
Peter Karnevik, Vreta Kloster
Chevrolet Camaro CBB 402 TH350, 1978
Klass 12,00-13,00
Peter Karnevik

Startnummer 33
Peter Kärvegård, Vetlanda
Dodge Challenger, 1970
Klass 11,00-12,00
Peter Kärvegård
Startnummer 34

Henrik Larsson, Mantorp
Chevrolet Camaro, 1968
Klass 12,00-13,00
Henrik Larsson

Startnummer 35
Peter Skippari, Norrköping
Satellite, 1966
Klass 12,00-13,00
Peter Skippari

Startnummer 36
Patrik Vilpi, Motala
Chevrolet 454 SS PU, 1990
Klass 11,00-12,00
Patrick Vilpi

Startnummer 37
Dennis Landgren, Strängnäs
Dodge Charger 440, 1969
Klass 13,00-
Dennis Landgren

Startnummer 38
Lars Forsström, Vetlanda
Chevrolet Camaro RS, 1967
Klass 12,00-13,00
Lars Forsström

Startnummer 39
Karl-Erik Andersson, Mönsterås
Chevrolet Nova, 1969
Klass 10,00-11,00
Karl-Erik Andersson

Startnummer 40
Stefan Spång, Eskilstuna
Chevrolet Chevelle, 1969
Klass 10,00-11,00
Stefan Spång

Startnummer 41
Kevin Ålund, Norrköping
Oldsmobile Cutlass, 1967
Klass 8,50-10,00
Kevin Ålund

Startnummer 42
Magnus Johansson, Motala
Chevrolet Chevelle, 1968
Klass 11,00-12,00
Magnus Johansson

Startnummer 43
Peter Thomasson, Norrköping
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 11,00-12,00
Mats Thomasson

Startnummer 44
Claes Andersson, Väderstad
Chevrolet, 1955
Klass 11,00-12,00
Claes Andersson

Startnummer 45
Peter Hallin, Motala
Dodge Challenger, 1970
Klass 13,00-
Peter Hallin

Startnummer 46
Stefan Ekenberg, Kallinge
Chevrolet Camaro, 1970
Klass 10,00-11,00
Stefan Ekenberg

Startnummer 47
Jimmy Jönsson, Linköping
Chevrolet Chevelle, 1965
Klass 12,00-13,00
jimmy jönsson

Startnummer 48
Richard Wärnå, Vårgårda
Pontiac Lemans, 1972
Klass 11,00-12,00
Richard Wärnå

Startnummer 49
Peter Anerland, Grimslöv
Chevrolet Camaro Iroc-Z, 1987
Klass 12,00-13,00
Peter Anerland

Startnummer 50
Per-Åke Karlsson, Norrköping
Chevrolet Nova, 1966
Klass 8,50-10,00
Per-Åke Karlsson

Startnummer 51
Mats Hansson, Åby
Chevrolet El Camino, 1967
Klass 11,00-12,00
Mats Hansson

Startnummer 52
Janne Blomé, Svärtinge
Volvo 544 PV Sport 3.3, 1965
Klass 10,00-11,00
Janne Blome

Startnummer 53
Johan Wikberg, Bottnaryd
Plymouth Sport Fury, 1964
Klass 13,00-
Johan Wikberg2

Startnummer 54
Kristian Björk Timm, Mjölby
Pontiac Firebird, 1991
Klass 13,00-
sdr

Startnummer 55
Henry Klasén, Linköping
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 11,00-12,00
Henry Klasen

Startnummer 56
Jerry Gamelius, Motala
Plymouth cuda, 1970
Klass 10,00-11,00
Jerry Gamelius

Startnummer 57
Henry Nurminen, Norrköping
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 10,00-11,00
Henry Nurminen

Startnummer 58
Thord Andersson, Motala
Chevrolet Bel Air, 1957
Klass 12,00-13,00
Thord Andersson

Startnummer 59
Mats Edholm, Älvsjö
Plymouth Satellite, 1966
Klass 10,00-11,00
Anders Edholm

Startnummer 60
Anders Wahlqvist, Kolmården
Dodge Charger, 1969
Klass 13,00-
Anders Wahlqvist

Startnummer 61
Tomas Pettersson, Vadstena
Chevrolet Impala, 1965
Klass 12,00-13,00
Thomas Pettersson

Startnummer 62
Markus Josefsson, Fjugesta
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 8,5-10,00
Markus Josefsson

Startnummer 63
Thomas Brohlin, Norrköping
Plymouth Roadrunner, 1968
Klass 11,00-12,00
Thomas Brohlin

Startnummer 64
Hans Löfgren, Seeltorp
Ford Shelby GT 500, 2011
Klass 11,00-12,00
Hans Löfgren

Startnummer 65
Krystian Björklund, Borlänge
Pontiac Trans Am, 1976
Klass 12,00-13,00
bild_saknas

Startnummer 66
Marie-Louise Valdekvist, Skänninge
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 11,00-12,00
Marie-Louise Valdekvist

Startnummer 67
Kenth Ekström, Linköping
Pontiac GTO, 2005
Klass 12,00-13,00
sdr

Startnummer 68
Börje Sunesson, Grimslöv
Chevrolet Camaro, 1975
Klass 10,00-11,00
Börje Sunesson

Startnummer 69
Robert Carlsson, Kvicksund
Chevrolet Corvette, 1990
Klass 13,00-
Robert Carlsson

Startnummer 70
Daniel Banck, Linköping
Chevrolet 210, 1956
Klass 13,00-
Daniel Banck

Startnummer 71
Pontus Carlsson, Motala
Oldsmobile Cutlass, 1965
Klass 11,00-12,00
Pontus Carlsson

Startnummer 72
Jens Jarehall, Norrköping
Dodge Dart GTS, 1969
Klass 11,00-12,00
Jens Jarehall

Startnummer 73
Joakim Westergren, Farsta
Dodge Coronet R/T, 1968
Klass 13,00-
Joakim Westergren

Startnummer 74
Robert Christell, Ingarö
Volvo PV, 1960
Klass 10,00-11,00
Robert Christell

Startnummer 75
Christer Magnfjord, Linköping
Chevrolet Malibu Hgv, 1966
Klass 12,00-13,00
Frippe

Startnummer 76
Steven Wärnå, Bollebygd
Chevrolet Chevelle, 1969
Klass 10,00-11,00
Wärnå

Startnummer 77
Torbjörn Norman, Åtvidaberg
Plymouth Satellite, 1966
Klass 8,50-10,00
Norman 1

Startnummer 78
Gustaf Norman, Åtvidaberg
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 8,50-10,00
Norman 2

Startnummer 79
Jan Andersson, Linköping
Charger, 1969
Klass 10,00-11,00
Jan Andersson

Startnummer 80
Gregor Kettelhoit, Påskallavik
Chrysler Windsor Coupe, 1947
Klass 13,00-
Gregor Kettelhoit

Startnummer 81
Ulla Adlén, Nykvarn
Plymouth GTX, 1971
Klass 12,00-13,00
Ulla Adlen

Startnummer 82
Morgan Widerström, Kolmården
Amazon, 1969
Klass 12,00-13,00
Morgan

Startnummer 83
Lars Rodeblad, Tyresö
Chevrolet Nova, 1965
Klass 11,00-12,00
Lars Rodeblad

Startnummer 84
Göran Gustavsson, Tranås
Dodge Charger, 1968
Klass 11,00-12,00
Göran i Mada

Startnummer 85
Magnus Widerdal, Finspång
Plymouth Road Runner, 1970
Klass 12,00-13,00
Magnus Widerdal

Startnummer 86
Tony Bryntesson, Jönköping
Ford Mustang GT, 2018
Klass 12,00-13,00
Tony Bryntesson


Startnummer 87

Nicklas Alvarsson, Mjölby
Chevrolet Chevelle, 1972
Klass 13,00-
Niklas Alvarsson

Startnummer 88
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Camaro, 1971
Klass 12,00-13,00
mackan

Startnummer 89
Pontus Lidberg, Norrköping
Chevrolet Corvette, 1968
Klass 11,00-12,00
Pontus Liberg

Startnummer 90
Michael Dunå, Linköping
Chevrolet Bel Air, 1955
Klass 10,00-11,00
Michael Dunå

Startnummer 91
Jonta Hänninen, Eskilstuna
Dodge Coronet 500, 1966
Klass 11,00-12,00
Jonta Hänninen

Startnummer 92
Lars Hemlin
Dodge Coronet Superbee, 1970
Klass 12,00-13,00
lars hemlin

Startnummer 93
Tomas Karlsson, Ljungsbro
Chevrolet Nova, 1971
Klass 13,00-
tomas karlsson

Startnummer 94
Roger Gustafsson, Västervik
Camaro zl1 Special Banks Power, 2013
Klass 11,00-12,00
roger gustafsson

Startnummer 95
Nicklas Berglund, Habo
Ford Shelby GT 500, 2007
Klass 11,00-12,00
Nicklas Berglund

Startnummer 96
Mikael Rosenquist, Vessigebro
Chevrolet Nova, 1965
Klass 11,00-12,00
Mikael Rosenquist

Startnummer 97
Roger Björk, Enskede
Chevrolet z-71 pick Up, 1989
Klass 13,00-
Roger Björk

Startnummer 98
Per Fredriksson, Linköping
Chevrolet Corvette C5, 2000
Klass 13,00-
Per Fredriksson

Startnummer 99
Torgeir Salte, Strängnäs
Corvette, 1969
Klass 11,00-12,00
Torgeir Salte

Startnummer 100
Torbjörn Pettersson, Åtvidaberg
Chevrolet Corvette, 1974
Klass 13,00-
Torbjörn Pettersson

Startnummer 101
Benny Milby, Eskilstuna
Chevrolet Camaro, 2015
Klass 13,00-
Benny Milby

Startnummer 102
Erik Arud, Linköping
Chevrolet C10, 1968
Klass 13,00-
erik arud

Startnummer 103
Alice Liberg, Tranås
Chevrolet Camaro, 2000
Klass 13,00-
Alice liberg

Startnummer 104
Anders johansson, Södra Vi
Chevrolet Corvette, 2017
Klass 11,00-12,00
anders johansson