V8 SCC

Äntligen!!!
nu är anmälan till 2019 års V8 Street Car Challenge öppen

Information hittar du här
Tävlingsinbjudan hittar du här

och här anmäler du dej

observera att ni får behålla förra årets startnummer

Anmälda ekipage 2019

Startnummer 1
Peter Nilsson, Linköping
Chevrolet Nova -66
Klass 10.00-11.00
nr 1 Peter Nilsson

Startnummer 3
Göran Eriksson, Fornåsa
Chevrolet Stylemaster -46
Klass 10.00-11.00
nr 3 göran eriksson

Startnummer 4
Stefan Enghart, Bankeryd
Dodge Club Coupe
Klass 11.00-12.00
nr 4 stefan enghart

Startnummer 5
Christer Danielsson, Motala
Chevrolet Chevelle -70
Klass 13.00-
nr 5 Christer Danielsson

Startnummer 6
Dan Ljungberg, Jönköping
Chevrolet Camaro -69
Klass 13.00-
nr 6 dan ljungberg

Startnummer 7
Fredrik Edlund, Norrköping
Chevrolet Camaro -68
Klass 11.00-12.00
nr 7 fredrik edlund

Startnummer 9
Andreas Nilsson, Boxholm
Pontiac Firebird -67
Klass 13.00-
nr 9 andreas nilsson

Startnummer 10
Christer Mahrs, Åby
Chevrolet Nova -65
Klass 8.50-10.00
nr 10 christer mahrs

Startnummer 11
Emil Friberg, Motala
Chevrolet Impala -64
Klass 12.00-13.00
nr 11 Emil Friberg

Startnummer 12
Elin Ragnebro, Eskilstuna
Plymouth Barracuda -68
Klass 11.00-12.00
nr 12 elin ragnebro

Startnummer 16
Nicklas Wallinder, Motala
Pontiac GTO -71
Klass 12.00-13.00
nr 16 nicklas wallinder

Startnummer 17
Roger Stjernberg, Väderstad
Ford Mustang -70
Klass 13.00-
nr 17 roger stjernberg

Startnummer 21
Tommy Orest, Åbi
Chevrolet Corvette -69
Klass 10.00-11.00
nr 21 tommy orest

Startnummer 22
Thomas Bengtsson, Borås
Chevrolet Nova -67
Klass 8.50-10.00
nr 22 thomas bengtsson

Startnummer 25
Adam Andersson, Färjestaden
Chevrolet Nova -66
Klass 8.50-10.00
nr 25 adam andersson

Startnummer 26
Jonas Klasson, Linköping
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
nr 26 jonas klasson

Startnummer 28
Tomas Rydberg, Ludvika
Chevrolet Skräcknova -73
Klass 12.00-13.00
nr 28 tomas rydberg

Startnummer 29
Grek-Åke Landsberg, Mellösa
Plymouth Roadrunner -68
Klass 11.00-12.00
nr 29 grek-åke landsberg

Startnummer 30
Christer Tolf, Linköping
Ford Mustang GT 500 -11
Klass 12.00-13.00
oznor

Startnummer 34
Henrik Larsson, Mantorp
Chevrolet Camaro -68
Klass 11.00-12.00
nr 34 henke larsson

Startnummer 35
Peter Skippari, Vikbolandet
Plymouth Satellite -66
Klass 12,00-13,00
Peter Skippari

Startnummer 39
Karl-Erik Andersson, Mönsterås
Chevrolet Nova -69
Klass 10.00-11.00
nr 39 Karl erik andersson

Startnummer 40
Stefan Spång, Eskilstuna
Chevrolet Chevelle -69
Klass 10.00-11.00
nr 40 stefan spång

Startnummer 42
Magnus Johansson, Motala
Chevrolet Chevelle -68
Klass 11,00-12,00
Magnus Johansson

Startnummer 44
Claes Andersson, Väderstad
Chevrolet, 1955
Klass 12.00-13.00
bild saknas

Startnummer 45
Peter Hallin, Motala
Dodge Challenger, -70
Klass 2.00-13.00
nr 45 peter hallin

Startnummer 48
Richard Wärnå, Vårgårda
Pontiac LeMans -72
Klass 12.00-13.00
nr 48 richard wärnå

Startnummer 49
Peter Anerland, Grimslöv
Chevrolet Camaro Z28 -87
Klass 12.00-13.00
dav

Startnummer 52
Janne Blomé, Svärtinge
Volvo PV Sport -53
Klass 10.00-11.00
nr 52 janne blome

Startnummer 56
Jerry Gamelius, Motala
Plymouth Cuda -70
Klass 10.00-11.00
nr 56 jerry gamelius

Startnummer 58
Thord Andersson, Motala
Chevrolet Bel Air -57
Klass 12.00-13.00
bild saknas

Startnummer 61
Tomas Pettersson, Vadstena
Chevrolet Impala -65
Klass 12.00-13.00
nr 61 tomas pettersson

Startnummer 62
Markus Josefsson, Fjugesta
Chevrolet Chevelle -70
Klass 8,50-10,00
Markus Josefsson

Startnummer 63
Thomas Brolin, Norrköping
Plymouth Roadrunner -68
Klass 11.00-12.00
nr 63 thomas brolin

Startnummer 64
Hans Löfgren, Segeltorp
Ford Mustang Shelby GT 500 -11
Klass 13.00-
nr 64 hans löfgren

Startnummer 66
Marie-Louise Valdekvist, Skänninge
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 12,00-13,00
Marie-Louise Valdekvist

Startnummer 69
Robert Carlsson, Kvicksund
Chevrolet Corvette -90
Klass 13.00-
nr 69 robert carlsson

Startnummer 70
Daniel Banck, Linköping
Chevrolet 210 -56
Klass 11.00-12.00
nr 70 daniel banck

Startnummer 71
Pontus Carlsson, Motala
Oldsmobile Cutlass -65
Klass 11.00-12.00
bild_saknas

Startnummer 76
Steven Wärnå, Bollebygd
Chevrolet Chevelle -69
Klass 12.00-13.00
Steven Wärnå

Startnummer 79
Jan Andersson, Linköping
Dodge Charger -69
Klass 11.00-12.00
nr 79 Jan andersson

Startnummer 87
Nicklas Alvarsson, Mjölby
Chevrolet Chevelle -72
Klass 13,00-
Niklas Alvarsson

Startnummer 88
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Camaro -71
Klass 12,00-13,00
nr 88 Markus Eriksson

Startnummer 91
Jonta Hänninen, Eskilstuna
Dodge Coronet 500 -66
Klass 11.00-12.00
nr 91 Jonta Hänninen

Startnummer 95
Nicklas Berglund, Habo
Ford Shelby GT 500 -07
Klass 12.00-13.00
nr 95 nicklas berglund

Startnummer 100
Torbjörn Pettersson, Åtvidaberg
Chevrolet Corvette C3 -74
Klass 13.00-
nr 100 torbjörn pettersson

Startnummer 104
Anders Johansson, Södra Vi
Chevrolet Corvette -16
Klass 11.00-12.00
nr 104 anders johansson

Startnummer 105
Peter Brage, Motala
Chevrolet Camaro -70
Klass 11.00-12.00
nr 106 peter brage

Startnummer 106
Jerry Gren, Motala
Chevrolet Corvette -92
Klass 10.00-11.00
nr 106 jerry gren

Startnummer 107
Robert Lund, Mantorp
Chevrolet Chevelle -65
Klass 10.00-11.00
nr 107 robert Lund

Startnummer 108
Göran Mood, Grebo
Plymouth Duster -70
Klass 13.00-
nr 108 göran mood

Startnummer 109
Jens Stjernberg, Väderstad
Chevrolet Camaro -84
Klass 13.00-
nr 109 jens stjernberg

Startnummer 110
Magnus Kinnå, Norrköping
Chevrolet Corvette -69
Klass 11.00-12.00
nr 110 magnus kinnå

Startnummer 111
Mikael Holmfeldt, Ringarum
Chevrolet El Camino -71
Klass 13.00-
nr 111 mikael holmfeldt

Startnummer 112
Max-Ove Ringstrand, Åby
Chevrolet Corvette C5 -01
Klass 13.00-
nr 112 maxove ringstrand

Startnummer 113
Robert Andersson, Nora
Pontiac Firebird -72
Klass 12.00-13.00
nr 113 robert andersson

Startnummer 114
Janne Koivo, Hillared
Chevrolet Camaro -71
Klass 12.00-13.00
nr 114 janne koivo

Startnummer 115
Markus Ericsson, Motala
Chevrolet Bel Air -56
Klass 13.00-
cof

Startnummer 116
Peter Davis, Linköping
Chevrolet Chevelle SS -70
Klass 12.00-13.00
nr 116 peter davis

Startnummer 117
Linus Mahrs, Kimstad
Chevrolet El Camino -66
Klass 11.00-12.00
nr 117 linus mahrs

Startnummer 118
Tom Nordh, Oskarshamn
Chevrolet Chevelle Malibu SS -65
Klass 12.00-13.00
nr118 tom nordh

Startnummer 119
Peter Laufer, Torshälla
Chrysler 300 -71
Klass 10.00-11.00
nr 119 peter laufer

Startnummer 120
Jesper Birberg, Linköping
Dodge Dart GT -67
Klass 12.00-13.00
nr 120 jesper birberg

Startnummer 121
Stefan Breiner, Skärblacka
Plymouth GTX -70
Klass 11.00-12.00
nr 121 stefan breiner

Startnummer 122
Ronnie Gustavsson, Kimstad
Chevrolet Chevelle -70
Klass11.00-12.00
nr 122 ronnie gustavsson

Startnummer 123
Lasse Ekelund, Jönköping
Chevrolet 210 -57
Klass 12.00-13.00
Lasse ekelund

Startnummer 124
Niklas Wikander, Borås
Pontiac Firebird TransAm -94
Klass 12.00-13.00
Niklas Wikander

——————————————
******************************************
——————————————
******************************************
——————————————

Deltagande ekipage 2018

Startnummer 1
Peter Nilsson, Linköping
Chevrolet Camaro 1969
Klass 8,50-10,00
Peter Nilsson

Startnummer 2
Peo Jonasson, Norrköping
Chevrolet Camaro, 2013
Klass 12,00-13,00
Peo Jonasson

Startnummer 3
Göran ”Lingon” Eriksson, Fornåsa
Chevrolet Stylemaster 1946 (containern) motor 496 + lustgas
Klass 10,00-11,00
Göran Eriksson

Startnummer 4
Stefan Enghart, Bankeryd
1948 Dodge Club Coupe
Drivlina: Dodge 360+ TF727 och en Cheva 10-bult axel
Bästa tid: 10.55
Klass 10,00-11,00
Stefan Enghart

Startnummer 5
Christer Danielsson, Motala
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 12,00-13,00
Christer Danielsson

Startnummer 6
Dan Ljungberg, Ekeberg
Chevrolet Camaro 1969
Klass 13,00-
Dan Ljungberg

Startnummer 7
Fredrik Edlund, Norrköping
Chevrolet Camaro 1968
Klass 11,00-12,00
Fredrik Edlund

Startnummer 8
Kenneth Strömberg, Östra Ryd
Chevrolet Camaro 1971
Klass 13,00-
Kenneth Strömberg

Startnummer 9
Andreas Nilsson, Boxholm
Pontiac Firebird, 1967
Klass 12,00-13,00
AndreasNilsson

Startnummer 10
Christer Mahrs, Åby
Chevrolet El Camino 1966
Klass 11,00-12,00
Christer Mahrs

Startnummer 11
Emil Friberg, Motala
Chevrolet Impala 1964
Klass 13,00-
Emil Friberg

Startnummer 12
Elin Ragnebro, Eskilstuna
Plymouth Barracuda 1968
Klass 12,00-13,00
Elin Ragnebro

Startnummer 13
Gasen och Chrille, Bro
Camaro Ice Monster 1970
Klass 12,00-13,00
Ice Monster 3

Startnummer 14
Fredrik Holmlund, Sturefors
Chevrolet Chevelle 1970
Klass 11,00-12,00
Fredrik Holmlund

Startnummer 15
Klas Johansson, Månsarp
Plymouth Belvedere, 1964
Klass 12,00-13,00
Klas Johansson

Startnummer 16
Niklas Wallinder, Motala
Pontiac GTO, 1971
Klass 12,00-13,00
Nicklas Wallinder

Startnummer 17
Roger Stjernberg, Väderstad
Ford Mustang, 1970
Klass 13,00-
Roger Stjernberg

Startnummer 18
Bo Stenhammar, Huskvarna
Chevrolet Camaro, 1973
Klass 10,00-11,00
Bo Stenhammar

Startnummer 19
Tommy Helander, Kristdala
Chevrolet Camaro, 1969
Klass 12,00-13,00
Tommy Helander

Startnummer 20
Magnus Rosenstam, Skänninge
Chevrolet Silverado, 1988
Klass 11,00-12,00
Magnus Rosenstam

Startnummer 21
Tommy Orest, Åby
Chevrolet Corvette 1969
Klass 10,00-11,00
Tommy Orest

Startnummer 22
Thomas Bengtsson, Sjömarken
Chevrolet Nova, 1967
Klass 8,50-10,00
Thomas Bengtsson

Startnummer 23
Kari Martikainen, Torshälla
Chevrolet Biscayne, 1964
Klass 13,00-
Kari Martikainen

Startnummer 24
Kalle Strand, Katrineholm
Chevrolet Impala, 1966
Klass 11,00-12,00
Kalle Strand

Startnummer 25
Adam Andersson, Färjestaden
Chevrolet Nova, 1966
Klass 8,50-10,00
Adam Andersson

Startnummer 26
Jonas Klasson, Linköping
Chevrolet Nova, 1969
Klass 10,00-11,00
Jonas Klasson

Startnummer 27
Patrik Johannesson, Linköping
Chevrolet Chevelle, 1965
Klass 10,00-11,00
Patrik Johannesson

Startnummer 28
Tomas Rydberg, Ludvika
Chevrolet Nova, 1973
Klass 12,00-13,00
Tomas Rydberg

Startnummer 29
Mikael Landsberg, Mellösa
Plymouth 1968
Klass 11,00-12,00
Michael Landsberg

Startnummer 30
Christer Tolf, Linköping
Chevrolet Corvette, 1992
Klass 11,00-12,00
Christer Tolf

Startnummer 31
Pontus Karlsson, Tungelsta
Chevrolet Chevelle SS 396, 1968
Klass 12,00-13,00
Pontus Karlsson

Startnummer 32
Peter Karnevik, Vreta Kloster
Chevrolet Camaro CBB 402 TH350, 1978
Klass 12,00-13,00
Peter Karnevik

Startnummer 33
Peter Kärvegård, Vetlanda
Dodge Challenger, 1970
Klass 11,00-12,00
Peter Kärvegård
Startnummer 34

Henrik Larsson, Mantorp
Chevrolet Camaro, 1968
Klass 12,00-13,00
Henrik Larsson

Startnummer 35
Peter Skippari, Norrköping
Satellite, 1966
Klass 12,00-13,00
Peter Skippari

Startnummer 36
Patrik Vilpi, Motala
Chevrolet 454 SS PU, 1990
Klass 11,00-12,00
Patrick Vilpi

Startnummer 37
Dennis Landgren, Strängnäs
Dodge Charger 440, 1969
Klass 13,00-
Dennis Landgren

Startnummer 38
Lars Forsström, Vetlanda
Chevrolet Camaro RS, 1967
Klass 12,00-13,00
Lars Forsström

Startnummer 39
Karl-Erik Andersson, Mönsterås
Chevrolet Nova, 1969
Klass 10,00-11,00
Karl-Erik Andersson

Startnummer 40
Stefan Spång, Eskilstuna
Chevrolet Chevelle, 1969
Klass 10,00-11,00
Stefan Spång

Startnummer 41
Kevin Ålund, Norrköping
Oldsmobile Cutlass, 1967
Klass 8,50-10,00
Kevin Ålund

Startnummer 42
Magnus Johansson, Motala
Chevrolet Chevelle, 1968
Klass 11,00-12,00
Magnus Johansson

Startnummer 43
Peter Thomasson, Norrköping
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 11,00-12,00
Mats Thomasson

Startnummer 44
Claes Andersson, Väderstad
Chevrolet, 1955
Klass 11,00-12,00
Claes Andersson

Startnummer 45
Peter Hallin, Motala
Dodge Challenger, 1970
Klass 13,00-
Peter Hallin

Startnummer 46
Stefan Ekenberg, Kallinge
Chevrolet Camaro, 1970
Klass 10,00-11,00
Stefan Ekenberg

Startnummer 47
Jimmy Jönsson, Linköping
Chevrolet Chevelle, 1965
Klass 12,00-13,00
jimmy jönsson

Startnummer 48
Richard Wärnå, Vårgårda
Pontiac Lemans, 1972
Klass 11,00-12,00
Richard Wärnå

Startnummer 49
Peter Anerland, Grimslöv
Chevrolet Camaro Iroc-Z, 1987
Klass 12,00-13,00
Peter Anerland

Startnummer 50
Per-Åke Karlsson, Norrköping
Chevrolet Nova, 1966
Klass 8,50-10,00
Per-Åke Karlsson

Startnummer 51
Mats Hansson, Åby
Chevrolet El Camino, 1967
Klass 11,00-12,00
Mats Hansson

Startnummer 52
Janne Blomé, Svärtinge
Volvo 544 PV Sport 3.3, 1965
Klass 10,00-11,00
Janne Blome

Startnummer 53
Johan Wikberg, Bottnaryd
Plymouth Sport Fury, 1964
Klass 13,00-
Johan Wikberg2

Startnummer 54
Kristian Björk Timm, Mjölby
Pontiac Firebird, 1991
Klass 13,00-
sdr

Startnummer 55
Henry Klasén, Linköping
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 11,00-12,00
Henry Klasen

Startnummer 56
Jerry Gamelius, Motala
Plymouth cuda, 1970
Klass 10,00-11,00
Jerry Gamelius

Startnummer 57
Henry Nurminen, Norrköping
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 10,00-11,00
Henry Nurminen

Startnummer 58
Thord Andersson, Motala
Chevrolet Bel Air, 1957
Klass 12,00-13,00
Thord Andersson

Startnummer 59
Mats Edholm, Älvsjö
Plymouth Satellite, 1966
Klass 10,00-11,00
Anders Edholm

Startnummer 60
Anders Wahlqvist, Kolmården
Dodge Charger, 1969
Klass 13,00-
Anders Wahlqvist

Startnummer 61
Tomas Pettersson, Vadstena
Chevrolet Impala, 1965
Klass 12,00-13,00
Thomas Pettersson

Startnummer 62
Markus Josefsson, Fjugesta
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 8,5-10,00
Markus Josefsson

Startnummer 63
Thomas Brohlin, Norrköping
Plymouth Roadrunner, 1968
Klass 11,00-12,00
Thomas Brohlin

Startnummer 64
Hans Löfgren, Seeltorp
Ford Shelby GT 500, 2011
Klass 11,00-12,00
Hans Löfgren

Startnummer 65
Krystian Björklund, Borlänge
Pontiac Trans Am, 1976
Klass 12,00-13,00
bild_saknas

Startnummer 66
Marie-Louise Valdekvist, Skänninge
Chevrolet Chevelle, 1966
Klass 11,00-12,00
Marie-Louise Valdekvist

Startnummer 67
Kenth Ekström, Linköping
Pontiac GTO, 2005
Klass 12,00-13,00
sdr

Startnummer 68
Börje Sunesson, Grimslöv
Chevrolet Camaro, 1975
Klass 10,00-11,00
Börje Sunesson

Startnummer 69
Robert Carlsson, Kvicksund
Chevrolet Corvette, 1990
Klass 13,00-
Robert Carlsson

Startnummer 70
Daniel Banck, Linköping
Chevrolet 210, 1956
Klass 13,00-
Daniel Banck

Startnummer 71
Pontus Carlsson, Motala
Oldsmobile Cutlass, 1965
Klass 11,00-12,00
Pontus Carlsson

Startnummer 72
Jens Jarehall, Norrköping
Dodge Dart GTS, 1969
Klass 11,00-12,00
Jens Jarehall

Startnummer 73
Joakim Westergren, Farsta
Dodge Coronet R/T, 1968
Klass 13,00-
Joakim Westergren

Startnummer 74
Robert Christell, Ingarö
Volvo PV, 1960
Klass 10,00-11,00
Robert Christell

Startnummer 75
Christer Magnfjord, Linköping
Chevrolet Malibu Hgv, 1966
Klass 12,00-13,00
Frippe

Startnummer 76
Steven Wärnå, Bollebygd
Chevrolet Chevelle, 1969
Klass 10,00-11,00
Wärnå

Startnummer 77
Torbjörn Norman, Åtvidaberg
Plymouth Satellite, 1966
Klass 8,50-10,00
Norman 1

Startnummer 78
Gustaf Norman, Åtvidaberg
Chevrolet Chevelle, 1970
Klass 8,50-10,00
Norman 2

Startnummer 79
Jan Andersson, Linköping
Charger, 1969
Klass 10,00-11,00
Jan Andersson

Startnummer 80
Gregor Kettelhoit, Påskallavik
Chrysler Windsor Coupe, 1947
Klass 13,00-
Gregor Kettelhoit

Startnummer 81
Ulla Adlén, Nykvarn
Plymouth GTX, 1971
Klass 12,00-13,00
Ulla Adlen

Startnummer 82
Morgan Widerström, Kolmården
Amazon, 1969
Klass 12,00-13,00
Morgan

Startnummer 83
Lars Rodeblad, Tyresö
Chevrolet Nova, 1965
Klass 11,00-12,00
Lars Rodeblad

Startnummer 84
Göran Gustavsson, Tranås
Dodge Charger, 1968
Klass 11,00-12,00
Göran i Mada

Startnummer 85
Magnus Widerdal, Finspång
Plymouth Road Runner, 1970
Klass 12,00-13,00
Magnus Widerdal

Startnummer 86
Tony Bryntesson, Jönköping
Ford Mustang GT, 2018
Klass 12,00-13,00
Tony Bryntesson


Startnummer 87

Nicklas Alvarsson, Mjölby
Chevrolet Chevelle, 1972
Klass 13,00-
Niklas Alvarsson

Startnummer 88
Markus Eriksson, Motala
Chevrolet Camaro, 1971
Klass 12,00-13,00
mackan

Startnummer 89
Pontus Lidberg, Norrköping
Chevrolet Corvette, 1968
Klass 11,00-12,00
Pontus Liberg

Startnummer 90
Michael Dunå, Linköping
Chevrolet Bel Air, 1955
Klass 10,00-11,00
Michael Dunå

Startnummer 91
Jonta Hänninen, Eskilstuna
Dodge Coronet 500, 1966
Klass 11,00-12,00
Jonta Hänninen

Startnummer 92
Lars Hemlin
Dodge Coronet Superbee, 1970
Klass 12,00-13,00
lars hemlin

Startnummer 93
Tomas Karlsson, Ljungsbro
Chevrolet Nova, 1971
Klass 13,00-
tomas karlsson

Startnummer 94
Roger Gustafsson, Västervik
Camaro zl1 Special Banks Power, 2013
Klass 11,00-12,00
roger gustafsson

Startnummer 95
Nicklas Berglund, Habo
Ford Shelby GT 500, 2007
Klass 11,00-12,00
Nicklas Berglund

Startnummer 96
Mikael Rosenquist, Vessigebro
Chevrolet Nova, 1965
Klass 11,00-12,00
Mikael Rosenquist

Startnummer 97
Roger Björk, Enskede
Chevrolet z-71 pick Up, 1989
Klass 13,00-
Roger Björk

Startnummer 98
Per Fredriksson, Linköping
Chevrolet Corvette C5, 2000
Klass 13,00-
Per Fredriksson

Startnummer 99
Torgeir Salte, Strängnäs
Corvette, 1969
Klass 11,00-12,00
Torgeir Salte

Startnummer 100
Torbjörn Pettersson, Åtvidaberg
Chevrolet Corvette, 1974
Klass 13,00-
Torbjörn Pettersson

Startnummer 101
Benny Milby, Eskilstuna
Chevrolet Camaro, 2015
Klass 13,00-
Benny Milby

Startnummer 102
Erik Arud, Linköping
Chevrolet C10, 1968
Klass 13,00-
erik arud

Startnummer 103
Alice Liberg, Tranås
Chevrolet Camaro, 2000
Klass 13,00-
Alice liberg

Startnummer 104
Anders johansson, Södra Vi
Chevrolet Corvette, 2017
Klass 11,00-12,00
anders johansson